جاهاي ديدني اصفهان با آدرس

مسجد پاد شاه

این مسجد خوشگل با موزائیک های آجری با رنگ آبی و نسبت های مناسب آن , یک بنای بصری تعجب آور را در مرکز عرصه دارای اهمیت اصفهان شکل میدهد . از زمان ساخت آن 400 سال پیش بی نظیر است , این سازه به عنوان بنای یادبود پادشاه پاد شاه عباس اولیه و دستاوردهای سلسله صفوی قرار دارد . گنبد تاج گذاری این مسجد در سال 1629 , پایانی سال سلطنت شاه عباس به پایان رسید .

هرچند هر کدام از قسمت های مساجد یک شاهکار است , اما این یک صدایی در پباده سازی کلی است که جلوه http://safarb.com ای به یاد ماندنی از خود به جا میگذارد , و قرار تصاحب کردن درگاه ورودی زیاد عکاسی از مواقعی است که به جهت رابطه بیشتر با شرایط آن در مربع است تا با اهداف معنوی مسجد . کارایی این پورتال در رتبه نخستین زینتی بود , و یک نقطه مقابل را به پرتال قیصریه در محل ورود ورودی بازرگان ارائه می اعطا کرد . سنگهای بنیادی مرمر سفید از اردستان است و خویش پورتال نیز به ارتفاع 30 متر با تزئینات باشکوه معراشی کاشی ( موزائیک هایی با نقوش هندسی , نقوش گل و خوشنویسی ) به وسیله ماهرترین هنرمندان عصر تزئین شده‌است . سوله های مالامال زرق و برق مشتمل بر قالب های پیچیده ای از استالاکتیت در یک الگوی لانه زنبوری است . هر پانل دارای طراحی پیچیده و خاص است . فعالیت بر روی این بنای باشکوه در سال 1611 آغاز شد و چهار سال طول کشید . عدم انطباق عمدی در تقارن ظاهری خود , بیانگر خضوع هنرمند در قبال خدا است .

اگرچه این پورتال برای روبرو شدن با عرصه تاسیس شده است , البته این مسجد در سوی مکه متمرکز شده است , بدین ترتیب یک راهرو کوتاه و زاویه دار برای اتصال میدان و حیاط داخلی ساخته شده است و به این ترتیب هرگونه صلاحیت زیبایی شناختی درخصوص این سوء استعمال از منکر است . در داخل حیاط استخر برای وضو به دست آوردن مراسم و چهار ایوان زور شده موجود است . دیوارهای ایوان حاوی نفیس ترین حیاط های غرق شده است که به رنگ هفت رنگ ( کاشی های نگارگری شده ) به رنگ آبی و رنگ زرد عمیق ساخته شده است . هر حیاط به یک پناهگاه طاقی منتهی می شود . پناهگاه های شرقی و غربی با نقوش گل به خصوص در یک دور‌نما آبی رنگ پوشیده شده اند .

پناهگاه کلیدی از طریق تراس جنوبی وارد شده شده است . شایان ذکر است قسمتی آرام را برای نشستن و اندیشه درباره‌ی غنای سقف گنبدی , پیدا نمائید که الگوی گل رز طلایی آن ( سبد گل ) با محاصره ای از محور موزائیک های به هم ریخته در یک دور‌نما آبی عمیق تسلط شده‌است . سقف داخلی آن 36 . 3 متر ارتفاع دارد , ولی نمای بیرونی به جهت دو لایه دو لایه قضیه به کار گیری در ساخت و ساز , تا 51 متر نیز می‌رسد . فضای توخالی فی مابین مسؤول صدای بلندگوهای بلند شنیده شده هنگام پا زدن بر روی سنگهای سنگ فرش سیاه در ذیل راءس گنبد است . اگرچه دانشمندان تا به امروز 49 مداح را اندازه گیری کرده اند , صرفا حدود 12 مورد از گوش بشر شنیده میشوند - بیشتراز مقدار کافی که یک بلندگو در سراسر مسجد شنیده شود . سنگ مرمر و منبر ( منبر یک مسجد ) هم به زیبایی تزئین شده است .

پناهگاه دارای اهمیت مناظر فوق العاده ای از دو مناره فیروزه ای بر بالای درگاه محل ورود ارائه می‌دهد . هر یک از آنان با طراحی بالکن ها و خطاطی هندسی سفید محاصره شده اند که در آن نام های محمد و علی تقریباً به حالت بی نهایت تکرار می شوند . در شرق و غرب پناهگاه مهم ایوان دو مدرس واقع شده است . هر دو با تزئینات باشکوه آن از کاشی های سایه دار فیروزه ای , نمای خوبی از گنبد اساسی ارائه می‌دهند .

image

مسجد جامع

image

مجتمع جام جم موزه ای حقیقی و واقعی از معماری اسلامی است که در عین درحال حاضر کماکان تحت عنوان یک مکان مالامال عبادت فعالیت دارد . با اکران شایسته ترین مواقعی که نه قرن کارایی هنری و مذهبی نتیجه ها کرده است , از نازکی هندسی سلجوقیان گرفته تا پالایش اضافه گلهای دوره صفویه , یک مشاهده بازپرداخت زمان صرف شده برای بررسی جزئیات - یک ستون حک شده ریز حک شده , معرق دقیق , آجر کاری کامل . این اصلی ترین مسجد جمهوری اسلامی ایران با بیش تر از 20 , 000 متر مربع است.

اعتقاد و باور بر این است که فعالیت های مذهبی درین سایت به زمان زرتشتیان ساسانی باز میگردد و او‌لین مسجد گرانقدر در سده های یازدهم میلادی توسط بنیادهای محل پرستش توسط سلجوقیان